پورتفولیو

رباتیک و دینامیک

پورتفولیو

رباتیک و دینامیک چیست ؟

پورتفولیو رباتیک، هوش مصنوعی و سیستم‌های الهام‌یافته از طبیعت، اولین بخش مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه تهران (CAST)  برای اجرای پروژه‌های صنعتی بوده است.

رباتیک و دینامیک

توضیحات پورتفولیو

ماموریت این پورتفولیو، یافتن راه‌حل‌های نوآورانه و مطالعه امکان سنجی پروژه‌هایی است که معمولا چالش برانگیز بوده و در عرصه بین المللی مطرح می‌شوند. این پورتفولیو وظیفه هدایت و کنترل پروژه‌های مرتبط به زمینه های مختلف مانند مکاترونیک، رباتیک، و سامانه‌های هوشمند که از طبیعت الهام می‌شوند را به عهده دارد. رویکرد محصول محور مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته، در سال های اخیر، منجر به  طراحی و تولید بسیاری از سیستم‌های پیچیده، آزمایش پلت‌فرم‌ها و زیرسامانه‌های اتوماسیون صنعتی شده است.

تجربه بیش از 20 پروژه موفق و ارائه بیش از 70 پروپوزال توانمندی این مرکز را برای اجرای پروژه‌های ملی مانند ربات انسان‌نمای سورنا توسعه داده‌است.

برخی از پروژه‌های این پورتفولیو:

محمد حسین صائمی

مدیر پورتفولیو رباتیک و دینامیک

معرفی برخی پروژه های رباتیک و دینامیک

مجموعه رباتهای انسان نمای ملی سورنا

امروزه ساخت رباتهای انسان نما در سطح بالایی از تکنولوژی قرار دارد، مرکز سیستمها و فناوریهای پیشرفته با طراحی و ساخت سه نسل از رباتهای انسان نمای سورنا در ایران در حوزه رباتهای انسان نما پیشرو میباشد. در پیشرفته ترین نسل از سری رباتهای سورنا یعنی نسل سوم ربات قادر به اجرای مانورهای مختلف حرکتی از جمله امکان راه رفتن، دور زدن، بالا و پایین رفتن از سطح شیب دار و پله میباشد. این ربات توسط هوشمندی بینایی قادر به تشخیص، شناسایی و گرفتن اشیا به وسیله بینایی و همچنین قادر به فرمان گیری صوتی و عبور از سطوح مختلف با ارتفاعات متفاوت میباشد.

رباتهای الهام یافته از آبزیان

در مرکز سیستمها و فناوریهای پیشرفته رباتهایی با الهام از حرکت آبزیان طراحی و ساخته شده است.حرکت این رباتها بر پایه مکانیزم دم زدن و پروانه میباشد.این رباتها قابلیت هدایت خودکار از راه دور و حمل بار را نیز دارا میباشند. رباتهای الهام یافته از

رباتهای الهام یافته از پرندگان

رباتهایی با الهام از حرکت پرندگان می باشند. حرکت این نوع از رباتها با بهرهگیری از مکانیزم بالزدن مشابه پرندگان میباشد. همچنین این نوع روباتها قابلیت کنترل از راه دور قابلیت حمل دوربین جهت تصویر برداری را نیز دارند.در این مرکز قابلیت طراحی و ساخت این نوع روباتها در سایزهای مختلف تا ابعاد کف دست وجود دارد.

سامانه های مبتنی بر مواد هوشمند

این مرکز با بهرهگیری از خواص مواد هوشمند از جمله آلیاژهای حافظهدار قادر به طراحی و ساخت عملگرهای فوق سبک میباشد. با شناسایی سیستم و پیادهسازی کنترلرهای مختلف بر روی این نوع از عملگرها و یکپارچهسازی آنها با سازه قادر به استفاده از این نوع عملگرها خواهیم بود. این عملگرها در موارد گوناگونی قابل به کارگیری هستند، از این جمله میتوان به پرندههای بالزن و پنجه مصنوعی طراحی و ساخته شده در مرکز اشاره کرد.